Competition Results

Well done everyone!

J.H.Thompson Trophy

                        J.H Thompson Trophy – 16th  June 2018

                                 Winner   Nicholas McCarey    40 Points

Division 1                                                                                   

  1. Peter Watson- 39 Points
  2. Brian McCutcheon – 38 PointsB9
  3. William Robinson – 38 Points

Division 2

  1. Barry Lorimer – 40 Points
  2. Diarimuid Maguire – 38 Points
  3. Robert Kelly – 37 Points

Best Gross    Jonny Gourley    71B9

Two’s – 23

CSS – Home –  71

Stalwart’s Trophy (over 55) & Sub S/Ford

                        Shandon Mens Stalwarts Trophy – 9th June 2018

                             Winner     Alan Paterson    41 Points

Stalwarts                                                                                   

2. Don Hamilton  – 38 Points B9

3. Ian Campbell   – 38 Points

 

Subsidiary Competition

  1. Nigel Sloan – 41 Points
  2. Martin Mullen – 40 Points B9
  3. Oliver Smith – 40 Points

Two’s – 9

CSS – Home –  71

John West Vice Captain’s Day

                        Vice Captain’s Day – 2nd June 2018

                                 Winner   David Jenkins     42 Points

Division 1                                                                                   

  1. Philip Purdy – 39 Points B9
  2. William Robinson – 39 PointsB9
  3. Michael Hartin    – 39 Points

Division 2

  1. Barry Vize – 40 Points
  2. James O’Leary – 39 Points
  3. Barry Montgomery – 38 Points

Best Gross    David Keery    73

Two’s21

CSS – Home –  71 

Berkley Cup

                        Berkley Cup – 26th May 2018

                                 Winner   Roy Archibald     41 Points

Division 1                                                                                   

  1. R.Andrews       – 37 Points
  2. D.Jenkins         – 36 Points
  3. P.Gregory        – 35 PointsB9

Division 2

  1. C.Campbell – 40 Points
  2. N.Irvin         – 35 PointsB9
  3. S. Greer     – 35 B9

Best Gross    J.Gourley   73

Two’s -19       Brian Sweeney Hole in one 10th          9 Hole Comp C.McKay

CSS – Home –  71

RNLI Cup

                        Shandon Mens Stableford – 19th May 2018

                                 Winner    Richard Parkinson     39 Points

Division 1                                                                                   

  1. Jonny Morrison – 38 Points
  2. Simon Johnston – 37 Points
  3. Ross Docherty – 36 Points B9

Division 2

  1. Matthew Martin – 38 Points B2
  2. Richard Jamison – 38 Points
  3. Richard Cloke – 37

Best Gross    Philip Purdy    71

Two’s – 18

CSS – Home –  71

Walter Bruce Trophy

                        Walter Bruce Trophy – 12th May 2018

                                 Winner   Peter Gallagher    41 Points

Division 1                                                                                   

  1. R.Ditty                – 38 Points
  2. M.Carson           – 37 PointsB9
  3. J. Hill                  – 37 PointsB9

Division 2

  1. J.Cotter       – 38 Points
  2. L.McDowell – 37 PointsL6
  3. C.Campbell – 37 PointsB9

Best Gross    J.Taylor     72

Two’s – 18

CSS – Home –  N/A     Visitor –

Men’s Open Stableford

                Shandon Men’s Open Stableford – 16th May 2018

                                Winner   John Slane     42 Points

2nd        Robert Fallows       41 Points

3rd         David Auld         37 Points

 

Best Gross    David Keery    76

Two’s – 9

CSS – Home –  70     Visitor – 71

Shandon Mens & Ladies Open Stableford

                        Shandon Mens & Ladies Open Stableford – 7th  May 2018

                                 Winner   David Burch     41 Points

Gents                                                                                   

  1. Thomas Walker (Hilton) – 38 Points
  2. David Senior                    37 Points

Ladies

  1. Lesley Anderson – 38 Points
  2. Siobhan Mccrory – 36 Points

Best Gross

Two’s – 6

CSS – Gents –       Ladies –

Darren Clarke MS Trophy

                        Darren Clarke MS Trophy – 5th  May 2018

                                 Winner   Ian Campbell 40Points L6

Division 1                                                                                   

  1. Marc McCusker – 40Points
  2. Robert Heaney – 39B9 Points
  3. Connell Stewart – 39B9 Points

Division 2

  1. Oliver Smith – 39 Points
  2. Martin Lees – 38 Points
  3. Gary Limmer – 37B9 B6

Best Gross    Jonathan Taylor    69

Two’s – 13

9 Hole Comp Gerry Power

CSS – Home –  N/A     Visitor – N/A

Jimmy Robson Salver

                             Jimmy Robson Salver –   28th  April 2018

                                 Winner      Oliver Smith       42 Points

Division 1                                                                                   

  1. David Senior – 40 Points
  2. Phil Porter – 39 Points
  3. Shane Bell – 38 Points BK6

Division 2

  1. Andrew Baskin – 40 Points BK9
  2. John Cotter – 40 Points
  3. Ian McDowell – 37 BK6

Best Gross    Peter Scobie    69

Two’s – 22

National Playing Fields Shield

                        National Playing Fields Shield  12th April 2018

                                 Winner   Niall Harkin   42 Points

Division 1                                                                                   

  1. Andrew McKee – 38 Points
  2. Stephen Grimason – 37 Points B9
  3. Neale Baker – 37 Points

Division 2

  1. Stephen Sinclair – 39 Points B9
  2. Diarmuid Maguire – 39 Points
  3. Jules Wilson – 38 B(

Best Gross    Peter Scobie    70

Two’s – 27

CSS – Home –  NQ     Visitor – NQ

Easter Stroke

                        Shandon Easter Stroke – 14th April 2018

                                 Winner   Martin Wood     Nett 63

Division 1                                                                                   

  1. Marc McCusker – Nett 64
  2. Jonny Guest – Nett 66 (B9)
  3. Andrew Robinson – Nett 66

Division 2

  1. Tom Wright –  Nett 67
  2. Ken Ogle – Nett 70
  3. Nigle Sloan – Nett 70

Best Gross    Peter Scobie    70

Two’s – 34

CSS – Home –  71

Winter League 2017-18

After 13 weeks of tough competition the Shandon Park Winter League was a great success.  Congratulations to the Individual Team Winners, Overall Individual Winner and Overall Team Winner.

Overall Team Winner – The Red Liners

G. Galbraith, A. Kurth, G. Limmer, S. Campbell, M. McKeown, R. Fallows, T. Brown, C. Campbell

 

 

Overall Individual Winner – Stevie Campbell

Best Team Turnout – 

 

Team Individual Winners
MoJoe
Peter’s Friends
Bunker Boys
Team 502
Trilbies
The Presidents Men
The Vice Squad
Scotty’s Dogs
Portugese Masters
Hendies Hero’s
The Money Men
Shandon Ayres
Red Liners Stevie Campbell
Also Rans

 

X